HÄLLDE GRÖNSAKSSKÄRARE RG-400I TRYCKLUFTSDRIVEN MATARE

ART NR
HÄL37062+37106

Golvstående Grönsaksskärare med helmåneformad Matarcylinder med en volym på 9 liter, tillverkad att bereda upp till upp till 2,4 ton/timme eller upp till 3 000 portioner/dag. Matarcylindrar, Matare och Skärverktyg är tillverkade i rostfritt stål och är maskindiskbara. Maskinen har två hastigheter (200 och 400 varv/min). Maskinens ben har två justerbara fötter samt två fötter med hjul. Skärverktyg av rostfritt stål/aluminium, diameter 215 mm, med utbytbara knivar/plåtar. Motorn, tillsammans med den underhållsfria kuggväxeln, drivs medsols.
PDF FILE
PDF FILE

SPECIFIKATIONER

KATEGORIER:- GRÖNSAKSSKÄRARE;

ANSLUTNING: 380-415 V 50/60 Hz

FAS: 3

109 450,00 kr Exkl. moms

ANTAL: 1/st

GRÖNSAKSSKÄRARE HÄLLDE RG-400I TRYCKLUFTSDRIVEN MATARE

RG-400i Maskinbas / 380-415 3N 50/60

Bereder upp till 3 000 portioner per dag/ upp till 2,4 ton/ timme.
Skivar, river, tärnar, strimlar, räfflar och skär pommes frites i en mängd olika dimensioner…

  • 4 separata matare för maximal flexibilitet
    – Manuell matare – Ergo Loop – ger en hävarmseffekt
    – Trattmatare – för kontinuerlig matning av runda produkter
    – 4-hålsmatare – för att skiva långsträckta produkter
    – Tryckluftsmatare – pressar ner produkter automatiskt med en knapptryckning
  • 2 Matarcylindrar
    – Matarcylinder A – med tre invändiga knivar
    – Matarcylinder B – med en skiljevägg
  • Alla matare och matarcylindrar är i rostfritt stål
  • Skärverktyg i rostfritt stål
  • Tråg för enkel rengöring
  • Skärverktyg med utbytbara knivblad
  • Perfekt skärresultat
  • Stor cylinderformad matare
  • Tidsbesparande
  • Effektiv start/ stopp funktion, för kontinuerlig matning
  • Snabb och enkel rengöring, alla löstagbara delar kan rengöras i diskmaskin
  • Handtag i kombination med 2 hjul, lätt att flytta
  • Föredömlig säkerhet
  • Robust maskin i rostfritt stål
  • Hög kvalitét, noga utvalda material

Tryckluftsdriven matare

Kan bereda alla typer av produkter, små som stora. Med den tryckluftsdrivna mataren pressas varan ner automatiskt med bara ett knapptryck. Arbetsbelastningen och tidsåtgången mini­meras och mataren är därför särskilt fördelaktig vid beredning av större kvantiteter samt när stora och hårda produkter
ska skäras. Precis som med den manuella mataren slutar skärverktyget att rotera när mataren svängs åt sidan och startar automatiskt igen när mataren svängs tillbaka. Den Tryckluftsdrivna mataren har tre hastigheter som kan varieras beroende på vad som ska beredas.

Användare

RG-400i passar i stora kök; flygplanscatering, bageri, hotell, catering, marin, militärkök, fängelse, restaurang, skola, centralkök, butikskök, snabbmatsrestauranger med centralkök etc. RG-400i kan med fördel byggas in i ett produktionssystem. 

SPECIFIKATIONER
Antal/frp: 1
Anslutning: 380-415 V 50/60 Hz
Fas: 3